Gurabie ne forme lule
Gurabie ne forme lule

Gurabie ne forme lule

Kuzhint.com

Perberesit:

100 gr Buter,

200 gr Gjize krem,

100 gr Sheqer vanille,

50 gr Sheqer,

1 Luge qaji peciv,

300 gr Miell,

Levore limoni sipas deshires suaj,

Arra te bluara sipas deshires suaj mund ti hedhni brumit.

Pergaditja:

Rrahim vezen me sheqer vanillen.

Ia hedhim edhe gjalpin e shkrire.

Ia hedhim edhe gjizen.

E perzim ter masen me tel kuzhine dhe ia hedhim edhe levoren e limonit te grryer.

Ia shtojme miellin me peciven dhe e perzim mire tere masen.

Bejme nga masa brumin dhe ndajme ne dy pjese duke i dhene form topi dhe e lem 10 minuta te pushoj..

Bejme nga brumi nje pete duke e teholluar me teholluese.

Fillojme e bejme role peten ne lartesi 0. 5 cm pastaj ia shperndajme sheqerin mbi peten dhe prap e bejme role deri ne fund peten.

E presim ne 8 ose 9 copa rolen dhe pastaj i marrim copat dhe ja japim formen e lules.

Te pjeken ne temperatur 160 Grad per 25 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabie  forme  lule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rregullat e buzëkuqit
Krelan me duqa
Dieta Me Grejpfrut