Gurabi të shpejta
Gurabi të shpejta

Gurabi të shpejta

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 vezë dhe vaj, 1 filxhan kafeje sheqer, 1 filxh.kos dhe miell, 1 /2 pluhur paste, 1 sheqer vanile

Pregaditja e recetës :

Tunden me lugë veza, vaji, kosi, sheqeri dhe sh. vanilje.

Shtohet mielli me pluhur paste.

Përbërësit përzihen mirë me lugë gjersa të gatuhet një brum I butë.

Nga një lugë brum vendoset në shuplakë dore të lyer me yndyrë.

Formohen 10-12 gurabi të rrumbullakëta dhe vendosen në tepsi të lyer me yndyrë.

Shtypen në mes me pirun dhe futen në furrë të nxehtë me temp. 200 gradë C, pastaj ulet temp. në 180 gradë C për t’u pjekur gjersa të fillojë një skuqje e lehtë.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabi  shpejta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Turlitave me qofte dhe patate ne furre
PSE NUK DUHEN KONSUMUAR USHQIMET E RINGROHURA MË SHUMË SE NJË HERË?
Lakra mbrojtëse ndaj rrezatimit