Gullash me gjele deti dhe oriz
Gullash me gjele deti dhe oriz

Gullash me gjele deti dhe oriz

Kuzhint.com

Perberesit per nje person: 50 gr Oriz 125 gr Gjoks gjeli te detit 1 Kungullesh 50 gr Presh Nje thelb hudhre Nje luge qaji vaj ulliri Nje prise piper Nje prise krip Nje prise thymian Nje gote leng supe me shije nga perimet 2 Luge qaji salce domatesh Pergaditja: Ziejme orizin sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Perderisa eshte duke u zier orizi, marrim mishin dhe e presim ne copa katrore.

Kungulleshen dhe preshin e pastrojme dhe e presim ne rrathe.

Gjithashtu edhe hudhres ia hedhim levoren dhe e presim ne copa te vogla katrore.

Hedhim vajin ne tiganin e nxehur dhe i hedhim te gjitha perberesit e tjere per ti pjekur afer 5 minuta deri sa te marrin ngjyre kafeje.

I hedhim krip, piper dhe thymian.

Dhe krejt ne fund ia shtojme lengun e supes dhe salcen e domatesh.

I perziejme dhe i lem edhe 5 minuta te tjera per tu pjekur.

Pasi qe te jete gati, servimin e gullashit ne pjate e bejme se bashku me orizin. E perkthyer nga www. tegatuajm. com Quelle: kochen. bildderfrau. com


Fjalet kyqe : gjellera  gullash  gjele  deti  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Gjoks pule mediterane
PSE NUK DUHEN KONSUMUAR USHQIMET E RINGROHURA MË SHUMË SE NJË HERË?
Lëngu i karotës