Gjoks pule te ferguar
Gjoks pule te ferguar

Gjoks pule te ferguar

Kuzhint.com

Perbersitper kete gatim i pregaditni sipas antarve te familjes qe keni Nevoiten;gjols pule, kripe, piper, vaj, mille, uje, limon, magdanoz. Pregaditja; Pasi lajme mire gjokset e pules I kullojme pak minuta dhe I hedhim kripe dhe piper sipas deshires.

Vendosim tiganin ne zjar me pak vaj presim sa te nxehet mesatar dhe vendosim pjeset e pules pasi I kemi kaluar ne miell nga te dyja anet.

I leme ne zjarre te ngadalshem sa te skuqen nga njera ane mire pastaj I kthejme dhe presim te skuqen nga ana tjeter.

Ne kohen qe e shikojme qe nuk ka me lengje shtojme gjysem gote uje dhe vendosim kapakun qe te mos dalin avujt.

I kthejme perseri hedhim limon me feta dhe majdanoz te grire e leme 2 minuta dhe e servirim me sallate pure pilaf makarona etj sipas deshires duke hedhur dhe lengun qe behet nje salce e shijshme. Ju befte mire.


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  pule  ferguar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te mbushur me makarona nga Besnik Sadije Junuzi
CILA TERAPI E FTOHTË SHËRON DHEMBJET E MUSKUJVE?
Qorbë (supe)me thjerrza dhe lenge  mishi nga Kaltrina Berisha