Gjoks pule me salce dhe patate
Gjoks pule me salce dhe patate

Gjoks pule me salce dhe patate

Kuzhint.com

Perberesit per 2 persona: 500 gr Patate 3 Luge gjelle vaj ulliri Krip Piper 300 gr Gjoks pule 1 Luge gjelle gjalp Nje qepe e kuqe e prere ne feta Nje molle e prere ne feta 3 Qepe te reja te prere ne rrathe Nje luge qaji rosmarine 50 ml Balsamico uthull 100 ml Leng supe me shije pule 1-2 Luge qaji sheqer Pergaditja: Furren e nxehim ne 200 Grad. Patateve ia largojme levoren dhe i presim per se gjati ne trashesi 1 cm.

Ne nje ene hedhim 2 luge gjelle vaj, kripen, piperin i perzim pastaj ia shtojme patate e i perzime te gjitha sbashku. I shperndajme patatet ne tepsi dhe i pjekim ne furre 20-20 minuta.

Spaku njeher duhet ti rrotulloni patatet gjate pjekjes. Mishin e pules e pastrojme dhe e presim ne menyre horizontale ne dy pjese e i hedhim krip e piper.

Hedhim ne tigan nje luge gjelle vaj dhe e pjekim mishin ne te dy anet pastaj e largojme nga tigani.

Hedhim gjalp ne tigan dhe i fergojme qepet pastaj ia shtojme edhe fetat e molles e i lem mbi zjarre 2 minuta.

Ia shtojme rosmarinen dhe qepet e reja e i lem edhe 2 minuta te tjera mbi zjarre.

Perzim balsamicon me lengun e supes, sheqerin dhe e hedhim ne tigan e perzim dhe i vendosim prap mishin e pjekur ne tigan dhe lem edhe 10 minuta te tjera der sa te trashet salca. Te servohen ne pjate patatet e pjekura me mishin e pjekur dhe salcen e pergaditur. Burimi: http://peho. typepad. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  pule  salce  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Barërat të cilat kurrsesi nuk duhet t’ua jepni fëmijëve
Salsa Hummus
Domate të  mbushur në  furre(dollma)