Gjoks (fileto) pule  me  pilaf
Gjoks (fileto) pule me pilaf

Gjoks (fileto) pule me pilaf

Kuzhint.com

Përbërësit

* 1 filgjan çaji vaj ulliri,

* 400gr fileto kofshë pule, të prerë në copa,

* 1 qepë kafe, copëtuar imët,

* 2 kungull i njomë të prerë në copa,

* karafil hudhër, grimcuar,

* 1 domate, i copëtuari mët,

* 2 speca te kuq të prerë në copa,

* 1 1/2 gota oriz, shpëlarë,

* 2 1/4 gota supe pule.

Pergaditja:

Në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme-të lartë qet pulën duke e kaverdis për 2 minuta nga çdo anë. dhe pastaj e qet ne nje pjatë.

Pastaj ne te njejtin tigan shtojm qepë, kungull te njomë, 2 speca te kuqdhe hudhër dhe karafil te prera imet duke i perzier herë pas here, për 3 deri në 4 minuta ose derisa qepa te zbutet pak.

Shtojm domate dhe prap e qesim mishin e pules dhe bejm rritja e ngrohjes të lartë qe merre nje vlim.

Ne nje tengjere bejm kaverdisjen e orizit me pak vaj dhe gjalpe te perzier per 6 minuta dheme pas ia shtojm supen e pules qe e kemi vlu me heret dhe e lem te ziej e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here.

Marrim nje pjate dhe e servojm si ne foto duke ia hedhe siper salqen e mishit per dekor.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  fileto  pule  pilaf  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kriposu-Terapia e fundit për kujdesin e lëkurës
Pogaqe me patate
Pite me qepë dhe spinaqë nga tegatuajm