Gjithçka ne jeten e njeriut eshte ne funksion te shendetit.
Gjithçka ne jeten e njeriut eshte ne funksion te shendetit.

Gjithçka ne jeten e njeriut eshte ne funksion te shendetit.

Kuzhint.com

Por jo rralle lind pyetja: Ç’duhet te beje nje njeri per te mbajtur ne forme trupin e tij? Shkencetaret dhe studiuesit ne rrjedhen e shekujve kane hartuar dhe vazhdojne te hartojne rregulla e keshilla te nevojshme per mireqenien e njeriut.

Aroma e trendafilit forcon kujtesen;bananet, hurmat e Arabise, mollet e embla, sheget, boronica, thana jane frutat qe demtojne dhembet.

Spinaqi, grosha, lengu i rrushit, patatet e embla, djathi i verdhe jane ushqimet qe luftojne plakjen.

Nje pakete keshillash per kujdesin e shendetit tuaj vjen ne suplementin e sotem. 1. Çokollata Gjithsecili e di se sa e mire eshte per ne çokollata.

Keshtu ne darke apo pas shijeve te kripura, nuk ka gje me te deshiruar se embelsia e çokollates.

Ne te permbahen kimikate te quajtura polifenole, te cilat cilat reduktojne pranine e radikaleve te lira, qe mund te shkaterrojne qelizat dhe mund te sjellin demtime te ADN-se, po ashtu mbron edhe zemren. shkolla Harvard dhe i Shendeti Publik kryen nje studim me rreth 8 000 meshkuj amerikane te moshes rreth 65 vjeç per nje periudhe kater vjeçare, dhe ata persona qe konsumonin çokollata dhe embelsira te pakten tri here ne muaj, jetonin gati nje vit me teper sa ata qe konsumonin çokollaten nje here ne vil. 2.

Vera e kuqe Nese do te lexoni gazetat, do te lexoni patjeter rreth dobive qe sjell vera e kuqe ne organizmin e njeriut kur ajo konsumohet ne masen e duhur.

Ashtu si çokollata, polifenolet jane 1 kimikatet çeles, siç jane tanina dhe flavonidet te lekura e rrushit apo farat, te cilat jane antioksdante te fuqishem.

E rendesishme eshte qe proksianidina, e cila ndihmon ne reduktimin e presionit te gjakut dhe uljen e nivelit te kolosterolit.

Nje tjeter ingredient, resveratrol ngadaleson plakjen e zemres, muskujve syve dhe ruan aftesine e kataraktit, dobi qe perftohen nga vera e kuqe.

Ashtu si çokollata, vera e kuqe duhet te konsumohet me kriter, asnjehere nuk duhet tepruar me te.

Disa lloje te veres se kuqe tradicionale qe vijne nga jugperendimi i Frances.

Sardenja dhe Kreta shfaqen si me te pasurat me ingrediente "magjike". 3.

Stresi Stresi ne vija te trasha eshte konsideruar si i demshem per njeriun, por ij konceptuar ngushte, ne ate mase qe ai nuk shfaq probleme te shendetit mendor e atij fizik, sif eshte per shembull stresi qe krijohet gjate diteve kur do martoheni, apo do hidhni nje hap te madh ne jeten tuaj.

Ky lloj stresi mund te ndihmoje ne riformimin e sistemit tuaj imunitar.

Ekspertet shprehen se situatat stresuese e shtyjne trupin qe te luftoje per te fituar pergjigje stimuluese. 4.

Akullorja Edhe pse ne perberjen e saj ka sheqer, akullorja nuk ka nivele te larta te glukozes, çka do te thote se akullorja e sjell sheqerin ne gjak gradualisht pasi ju ta keni shijuar ate. 7s grame akullore kane pikerisht 114 klori dhe ndersa 6 grame yndyre permbajne s11 kalori. 5.

Buka e bardhe Teoria e pergjithshme qe transmetohet edhe nder breza eshte se mielli i pasitur eshte me i mire per ju, por ne fakt mielli i bukes se bardhe eshte i pasur me kalcium dhe hekur, vitamine B1 dhe naicine.

Kjo per arsye se buka e bardhe eshte me pak e pasur ne fibra, çka do te thote se pjesa me e madhe e kalciumit eshte e thithur.

Ju mund te vazhdoni t’i jepni femijeve tuaj buke te zeze, por buka e bardhe ka disa dobi ushqyese. 6.

Puna Nga puna s’ka vdekur njeri, thote nje shprehje popullore.

Perjashto Japonine, ku qindra njerez vdesin çdo vit.

Gjithsesi, ekspertet kane treguar se puna ju ndihmon te jeni te shendetshem, çka jo vetem ju ben te jetoni me mire, te rrisni nivelin tuaj te jeteses, por mbi gjitha ju afirmon ne shoqeri. 7.

Kafeja Ashtu si vera e kuqe dhe çokollata, kafeja permban antioksidante dhe tanine te cilet ndihmojne ne forcimin e zemres dhe zhbllokimin e arterieve.

Po ashtu keta perberes jane te dobishem per melfine, nje filxhan ne dite largon rrezikun cirrozes ne 20 per qind, ndersa 4 filxhane ne dite reduktojne kete rrezik ne 80 per qind. Çka do te thote se ky eshte nje lajm i mire per ata qe s’mund te konsumojne veren e kuqe per arsye te ndryshme.

Keta perberes te gjendur edhe te kafeja, mund t’i kompensojne efektet pozitive qe sjell vera e kuqe. 8.

Farat e pjekura Pavaresisht nga rritja e kostos se jeteses dhe komoditetit, batha dhe farat e pjekura jane akoma ne çmime te uleta dhe gjithmone jane konsideruar si te dobishme per zemren.

Por ato zakonisht ju bejne vanitoze, pra e fryjne stomakun me gazra.


Fjalet kyqe : keshilla  gjithqka  jeten  njeriut  eshte  funksion  shendetit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pa ilaqe kunder alergjis se syve
 Flegra buke me hudher te skuqura ne vaj
Brosheta (Brusketa) si paragjell