Gjevrek(simite) me susam
Gjevrek(simite) me susam

Gjevrek(simite) me susam

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 vez dhe gjysem margarini, 1 filgjan vaj. kfasac, 1 lug mesme sheqer, 2 lug kripe, 1 luge kanelle, 1 luge te mesme uthulle, mielle sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Formojm brumin me 1 vez, gjysem margarini, 1 filgjan vaj. kfasac, 1 lug mesme sheqer, 2 lug kripe, 1 luge kanelle, 1 luge te mesme uthulle, mielle sipas nevojes.

Pasi ta kemi gatuar brumin formojm simitet(gjevrekt) si ne foto.

Pastaj 1 verdh të vezes e perzin me 2 lug pekmez dhe i lyejm simitat(gjevrekt).

Ne nje tigan e fergojm susamin dera sa te merr nje ngjyr por duhet ne temperatur të ulet te perzihet deri sa ta formon ngjyren susamin pası i kalon simitat ne veze të perzier me pekmez i kalon edhe ne susam i renditim ne tepsi dhe i pjekim.

Simitat (gjevrekt) duhet të formohen të vegjel.

Simita me susam nga Kaltrina Berisha.


Fjalet kyqe : gjevrek  simite  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që nuk duhet t’i hani kur keni gurë në veshkë
 Tave Lemi
Salate e shpejt me rrepe te kuqe dhe djathe feta