Gjellë me thjerrëza si dhe perime
Gjellë me thjerrëza si dhe perime

Gjellë me thjerrëza si dhe perime

Kuzhint.com

Perberesit per 8 porciona:

2 Luge gjelle vaj,

Nje qepe e vogel e prere ne katror,

Nje spec i kuqe i prere ne katror,

Nje karrote e prere ne katror,

Gjysem patellxhani te zi i prere ne katror,

2 Thelpi hudhre te prera imet,

4 Luge qaji piper i kuqe,

500 gr Thjerreza te kuqe,

3 Domate te prera ne katror,

Nje luge gjelle salce djegse (e gatshme),

Nje spec i kuq i vogel djeges,

Nje gjethe dafine,

2 Liter lengu supe me shije perime,

Krip, piper.

Pergaditja:

Hedhim vajin ne tigan e lem mbi zjarre te nxehet pastaj i hedhim qepen, specat dhe karrotat dhe e lem 8 minuta deri sa te zbuten qepet.

Ia shtojme edhe patellxhanin, hudhren dhe piperin e kuqe pluhur.

Mbas 1 minuti i shtojme perberesit e tjere : thjerrezat, domatet, salcen, gjethen dafine dhe lengun e supes.

I hedhim krip e piper dhe e lem 45 minuta mbi zjarre qe te zihet.

Para servimit duhet ta largonin gjethen dafine.

Te servohet ne pjate duke i hedhur sipas ca djathe kaqkavall te grryer.

Sipas deshires mundeni siper tia hedhni edhe nje luge gjelle schmand.

Gjelle e gatuar nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  thjerreza  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla (krofne) te mbushura
Embelsir me kafe
Gurabia me kokos  nga Vlora Hoxha