Gershet kifle
Gershet kifle

Gershet kifle

Kuzhint.com

PERBERSIT per brumin

 • 500 gr miell,
 • 50 gr niseshte,
 • 200 gr sheqer,
 • 200 ml qumesht
 • 100 ml vaj,
 • 2 veze,
 • 1 luge maja birre,
 • 1 limon te shtrydhur

Per mbushje;

 • 150 gr mermellad kajsie

Per lyerjen

 • 1 vez
 • 2 luge qumesht

PERGATITJA :E zeme brumin me te gjitha perbersit, dhe e leme qe te dyfishohet brumi, pastaj e hapim peten e madhe me trashesi 1 cm dhe epresim ne drejtkendesha i mbushim me mermellad kajsie dhe veprojm sipas fotos,

I vendosim ne tepsi ku kemi shtruar nje leter guzhine dhe prap i leme per gjysem ore qe te fryhen ku dhe i lyejm me vez te perzier me qumesht.

I Pjekim ne temperatur 180 grade per 25 minuta ku dhe pastaj kiflet jane gati per tu ngren.

Ju befte mire !


Fjalet kyqe : brumera  gershet  kifle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me bollgur dhe arra (video )
Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi nga tegatuajm
Musak me pire