Gabimet më të shpeshta të bëra nga kuzhinierët amatorë
Gabimet më të shpeshta të bëra nga kuzhinierët amatorë

Gabimet më të shpeshta të bëra nga kuzhinierët amatorë

Kuzhint.com

Ndoshta mendoni se jeni kuzhinier i mirë sepse dini si t’i përdorni bimët dhe erëzat.

Megjithatë, ka shumë gjasa që të bëni një nga këto gabime të zakonshme të kuzhinierëve amatorë. Pronari i restorantit në Sichuan të kinës Johnathan Law në Quora ka paralajmëruar për gabimet më të shpeshta. Tepër erëza Shumë amatorë e bëjnë këtë.

Edhe unë më parë.

Kur kam marrë raftin tim të parë me erëza, kam vendosur dhjetra erëza në të gjitha.

Kështu vetëm kam hutuar shijen.

Më vonë e kuptova se një teknikë e mirë dhe përbërësit, në shije ndikojnë shumë më tepër se vetë erëzat.

Një vakt i mirë duhet të ketë maksimum tri apo katër shije të ndryshme themelore, së bashku me disa aroma. Tigan jo mjaft i nxehtë Nëse pjekni apo skuqni, tigani (apo tepsia) duhet të jetë shumë i nxehtë.

Për një “wok” (tigan kinez) mesatarë nevojiten pesë deri shtatë minuta që i tëri të nxehet mirë. Përzierja e ushqimit gjatë skuqjes Shumica e njerëzve skuqjen e shohin si gatim të thjeshtë të diçkaje në temperaturë të lartë.

Por kjo nuk është kështu.

Ideja është që të skuqni ushqimin, e jo ta avulloni, e kjo do të thotë vazhdimisht ta rrotulloni ushqimin duke e ‘hedhur’, e jo duke përzier me lugë. Mos përdorni termometër Këtë e bëjnë kryesisht të gjithë amatorët.

Sa herë që më pyesin pse pjekja nuk ka dal ashtu siç duhet, unë i pyes ata nëse kishin përdorur një termometër.

Në 99 për qind të rasteve thonë se jo. Shumë lëng gjatë fërgimit Kam parë njerëz që gjatë fërgimit shtojnë aq shumë ujë ose verë që mishi plotësisht të notojë.

Jo, mos e bëni këtë! Ka një ndryshim midis fërgimit dhe zierjes! Shtimi i përbërësve në pjekje në bazë të shijes, e jo përbërjes kimike Kurrë mos shtoni asgjë në pjekje nëse nuk jeni plotësisht i njohur jo vetëm me shijen, por edhe vetitë kimike. Është mirë të eksperimentohet, por në mënyrë të edukuar. Shtoni tepër niseshte që të trashni salcën! Edhe këtë e bëjnë shumë njerëz, mendoj për shkak të padurimit.

Për salcë të trashë ju duhen më së shumti dy ose tri lugë niseshte për një filxhan lëng, edhe atë vetëm nëse lëngu nuk përmbanë proteina apo ndonjë substancë emulzive.

Duhet kohë që niseshtja të bëjë magjinë e saj.

Nëse shtoni shumë niseshte, mund të fitoni salcë bajate, me kokrra dhe pa shije. /femra. net/


Fjalet kyqe : keshilla  gabimet  shpeshta  bera  kuzhinieret  amatore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate me oriz
Hiqni lythat përgjithmonë me këtë përbërës
Jiaozi në Kinë- Ravioli në Itali- Pelmeni në Rusi