Fuqitë e mrekullueshme të uthullës së hudhrës
Fuqitë e mrekullueshme të uthullës së hudhrës

Fuqitë e mrekullueshme të uthullës së hudhrës

Kuzhint.com

Uthulla e hudhrës është shumë e shëndetshme për organizmin e njeriut edhepse e ka aromën e pakëndshme.

Lirisht mund të thuhet sepse është një bombë e vërtetë për rregullimin e yndyrës në gjak (kolesterolit), tensionit të lartë, sheqerit të lartë në gjak.

Ajo përdoret në mënyra të ndryshme, si në ushqime e sallata, duke e përzier me mjaltë, me sodë bikarbon (sodë buke), por në rast se e përdorni si ilaç dhe uthull atëherë këto janë përfitimet të cilat do i merrni nga hudhra:

Uthulla e hudhrës shkrin të gjitha llojet e yndyrnave dhe kolesterolin precipitat, përmirëson metabolizmin ne trup dhe rrit fleksibilitetin e arterieve dhe venave duke parandaluar këto sëmundje.

Rregullon tensionin e gjakut (tensionin e lartë).

Rregullimin e yndyrës në gjat, kolesterolit, triglicerideve.

Rregullin nivelein e sheqerit.

Infarktin në zemër (duke bërë pastrimin e venave të trupit nga ngjizjet e mpiksjet).

Trashjen e fibrave të indeve shtrëngues, si për shembull arteriet, mëlçinë dhe zorrët me sekrecion të brendshëm në sistemin nervor qendror.

Përmirëson shikimin.

Përdorimi I uthullës së hudhrës si ilaç : Një ose dy lugë çaji uthull të përzihen me gjysmë gote ujë dhe pihen pas buke në mëngjes, poashtu mundenie dhe në mbramje të njejtën procedur.


Fjalet kyqe : keshilla  fuqite  mrekullueshme  uthulles  hudhres  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ti largojm nga shtëpit tona energjin negative?
Byrek me kos dhe vezë
Krem me peshk te tymosur per baguette