Fondant per torte
Fondant per torte

Fondant per torte

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 kg sheqer pluhur( 4 pako nga 250 gr )
  • 450 gr marshmallov e bardhë
  • 3 lugë ujë
  • Vaj kokosit (Për të lyr duart gjat ngjeshjes se brumit)

Përgatitja:

Ne nje ene te madhe qesim marshmallon dhe ujin ndhe 3x për 30 sekonda e dhkrijm në 600 watts në mikrovalë.

Pastaj ia qesim nje pako me sheqer pluhur dhe e përzierje me mikser.

Pas kësaj ia qesim edhe pakon e 2 me sheqer dhe vetëm vazhdojm ta parziejm,

Brumi per marcipan tani ka filluar të jenë më i forta dhe ngjitës,

Vazhdojm duke e perzier dhe prap ia qesim edhe gjysmën e sheqer pluhur nga pako e 3 dhe e perziejm derisa ta vertetojm se më nuk na nevoitet qe ti qesim ala sheqer pluhur.

Sheqerin e mbetur nga pako e 3 dhe e 4 e qesim mbi sipërfaqe te tavolines se punës dhe pak siper brumit.

Tani i lyejm duart me yndyrë me vaj te kokosit, i cili do të na parandalojë qe brumi nuk na ngjitet në duart e tona.

Tani e ngjeshim mire brumin me sheqerin e mbetur duke e gatuar kete krem me kujdes.

- Duart duhet gjithmon te lyen me vaj kokosit, deris e kuptojm se brumë fillon te mos ngjitet dhe te jet i fort.

Si keshill;

-Pregaditja ju merr pak me shume kohë derisa te kemi marre të gjitha sheqer e pluhur nga siperfaqja e tavolines.

Marrim brumin per marcipan dhe menjëherë duhet mbyllur ne qese plastike dhe duhet te vendosen ne frigorifer.

nickisleckereien. weebly. com


Fjalet kyqe : embelsira  fondant  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kivi zhduk vitet nga fytyra!
Xhenxhefili si perbers dhe vetit  e tij
-Kifle-