File pule me perime
File pule me perime

File pule me perime

Kuzhint.com

Perbersit, *200 gr perime te ngrime, * 400 gr file pule, * kepurdha, *veget, * krip, *Curri, *maze (ajke opla) Pergaditja; Se pari ne nje fertere qesin vaj dhe perimet e ngrime dhe i mbulojm me kapak deri sa te zbuten qe mundemi me i ngrene pastaj ja hekim kapakun dhe i qesin edhe kepurdhatpastaj filet e pules i prejm ne katror te vegjel dhe i vendosim ne fertere tek perimet me kepurdha dhe i qesim nje lug tevogel me veget dhe pak krip.

E fergojm edhe mishin deri sa te zihet i teri per tu ngren dhe i qesim 4 dl maze (ajke) dhe curri sipas deshires E leme qe te vloj derisa qe te trashet pak maza dhe e servoni me oriz dhe salat te gjelbert me domate sI ne foto ose sipas deshires qe keni. Receta nga >>Albana Osmani


Fjalet kyqe : gjellera  file  pule  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me Kakao dhe Hurme
Biskota me kajsi
Si te arrim nje shtatzani te shpejt me kete metod  ( Laker me qumesht)