Emblesire Franceze
Emblesire Franceze

Emblesire Franceze

Kuzhint.com

Perberesit:

200gr miell bajamesh ose bajame te grira pluhur me mikser,

22ml uje,

2 luge kakao,

100gr sheqer normal,

200gr sheqer pluhur,

Per mbushjen;

100 gr qokollad e zeze,

100 g qokollad e bardhe,

Pergaditja;

Marrim vezët dhe i qesim ne nje ene shtojme gjysmen e sheqerit pluhur dhe e rrahim perberjen shume mire me ndihmen e nje mikseri elektrik derisa masa te rezultoje plotesisht kompakte dhe te mos bjere nga ena.

Ne nje ene bashkojme miellin e bajameve me kakao dhe peciv duke i shtojme ne kremin e vezeve ngadal ku dhe i perziejme me tel kuzhine nga poshte lart qe masa te mos bjere.

E hedhim kete perberje ne nje xhep pasticerie dhe formojme sfera te vogla ne nje tave te shtruar me leter furre ose nese keni tepsi me forma te mufinseshte me miredhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 170 grad.

Pasi te jen pjekurnalim furren, i leme ne furren gjysme te hapur per 2 minuta te tjera.

I leme te ftohen kekun qe te bejm prerjen me leht,

Nderkohe qe pregatisim mbushjen.

Shkriejm te dy qokolladat ne en te ndara ne avull dhe i lem që të ftohen pak pastaj me ndihmen e nje luge te vogel vendosim mbushje te qokollades shih foton mbi kek dhe e bashkojme ne forme sanduici me pjesen tjeter te kekut me shume kujdes dhe i dekorojm ne qokollad te shkrir.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  emblesire  franceze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me krem çokolade
POP kek ne kushte shtepie
Vezë të mbushura me peshk ton