Embelsire me vishnje
Embelsire me vishnje

Embelsire me vishnje

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 1 margarine
  • 1 pako 300 gr plazma t'blume
  • 1 halta per embelsira
  • 1 krem djath Philadelphia
  • 1 filxhan t'kafes sheqer pluhur
  • Vishnje ose Fruta te malit te ngrira.

Pergaditja;

Pjesa e kafte: E shkrin margarinin e jau qet plazmave.

I perzin deri sa te bohet ni mase e njejte, duhet me mbet pak e shkrifte.

Kete mase e qet ne tepsi e shtrin mire. Pjesa e bardhe:Halten bashke me sheqerin pluhur i perzine me mikser mire deri sa te trashet.

Pas kesaj ja shton edhe djathin Philadelphia dhe e perzien prap mire.

Kur te trashet e qet mbi pjesen e kafte dhe e len ne frigorifer 2-3 ore.

Pjesa e fundit;

Deri sa te ftohet kjo, nje qese me fruta te malit te ngrira ose vishnje e qitni ne tengjere me pak sheqere dhe e zini.

E leni me u ftoh edhe kete dh e pastaj ja qitni embelsires siper


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llokuma gatuar nga Shpresë Bajrami Velići
Ja heronjtë e rritjes së shijes
Pija që kthen flokët e thinjura në ngjyrën natyrale