Embelsire me dy lloje te kremit
Embelsire me dy lloje te kremit

Embelsire me dy lloje te kremit

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 vez dhe 1 peciv, 5 luge gjelle shiqer, 5 luge gjelle vaj, 5 luge gjelle qumsht, 5 luge mielle

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene i bashkojm 5 vez, 5 luge gjelle shiqer, 5 luge gjelle vaj, 5 luge gjelle qumsht, 5 luge mielle, 1 peciv dhe masen e fituar e qeim ne tepsi dhe e pjekim ne 200 grad.

Kremi i bardhe pergatitet me ;1 liter qumesht ku e vendosim n me vlu ne nje tengjere dhe pastaj 7.

Luge nisheste, 7 lug gjelle sheqer veqmas i trazojm me qumsht edhe mbasi te vloj qumshti ia qesim duke e perzier vazhdimishte qe mos te na ngjitet derisa te trashet masa si puding.

Kremi i kuqe pergatitet me 1 liter soke vishnje ku e vendosim qe te vloj ne nje tengjere dhe pasi te ket vluar ia qesim, 3 pudinga te luleshtrydhes, 7 luge gjelle sheqer kunne fillim i trezojm me pak sok dhe pas te ket vluar lengu i vishnjes e qesim ngadal dhe e perziejm vazhdimisht qe te mos na ngjitet derisa te trashet masa.

Pasi te pjeket pandispanja siper ia qesim edhe dy kremet si ne foto


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  lloje  kremit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishë pule me makarona dhe perime nga tegatuajm.
Bukë me kaqkavallë ne furrë.
Pasta e dhëmbeve Colgate me perberje toksike