Embelsire  e zbutur me shurup me kakao
Embelsire e zbutur me shurup me kakao

Embelsire e zbutur me shurup me kakao

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 veze dhe 21 luge gjelle sheqer, 21 luge vaj, 21 luge qumesht, 1 Sheqer vanilje, 1 luge pluhur për pjekurina, 21 luge mielle, Per Shurupin :, 2 luge kakao, 8 luge sheqer, 12 luge uje

Pregaditja e recetës :

Embelsire me shurup me kakao e pergaditur nga Vershevci Mirjeta.

Ne nje ene ne fillim rrahim vezet me sheqer pastaj ia shtojm perbersit e tjer nje nga nje dhe i perziej derisa te bashkohen mire.

Masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne furre te nxeht ne 190 grade.

Nderkoh e ziejm shurupin ne nje tengjere me perbersit e shenuar e lem qe te ftohet dhe pasi te pjeket pandispanja ia qesim siper dhe e dekorojm me kokos ose si te deshironi ju.

Torta e nxet sirupi i ftoft.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  zbutur  shurup  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufins me djathë
Ëmbelsirë me pjes dhe me petë të gateshme
Vaji i Linit dhe cilat janë dobitë e tij?