Embelsir skoceze e pergaditur nga tegatuajm
Embelsir skoceze e pergaditur nga tegatuajm

Embelsir skoceze e pergaditur nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit për petën:

3 vezë, 1 gotë (200ml) sheqer, 1 sheqer vanile, 1 gotë vaj, 1 gotë e gjysëm qumësht, 3 gota miellë, 1 pluhur për pjekurina, 2 lugë kakao.

Përbërësit për fillin:

1l qumësht, 6 lugë sheqer, 2 pudinga vanile, 1 lugë margarin, 3 kese shllag, 3 dl qumësht.

Përgatitja:

Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqer deri sa te fryhen pak, pastaj ia shtojme te gjithe perbersit e tjere dhe ne fund e lyejm taven me gjalpe ose vaj dhe pjekim ne temperatur 180 grad per 20 min.

Ne anen tjeter pergadisim fillin me pudinge me perbersit e shenuar me siper dhe perderisa pandispanja eshte ftohur i shpojme vrimat me formse rrumbullake ose ndonje objekt te pastert ne forme te tille dhe hedhim siper pudinken e nxeht njelloje sikur ne foto dhe nga gjysma e brumit qe e kemi nxjerr i troshisim me dore dhe ia hedhim siper ne fund pergadisim shllagin ia shtrojme siper dhe prap pjesen e mbetur te pandispanjes e troshisim me dore dhe ia hedhim siper.

E leme qe te ftohet te pakten 2 ore me qellime qe kur te prehet ne forme katrore mos te shprishesh pudinga.

Pergaditur nga tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  skoceze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Fondant per torte
Embelsir me maja
Sanduiç me krem salmoni dhe krem spinaqi