Embelsir me vishnje
Embelsir me vishnje

Embelsir me vishnje

Kuzhint.com

Përbërësit: Për kremin e kuq: 500 gr vishnje te kulluara nga kompoti 5 dcl kompot vishnje 2. 5 dcl ujë 150 gr griz 150 deri 180 gr sheqer Kremi i verdhë: 2 pudinga vanille 3 lugë sheqer 7. 5 dcl qumësht 2 kese vanill sheqer 250 gr margarin 250 sheqer pluhur Kremi i bardhe; 2 pako me shllag krem vanilje, 120 ml qumesht Gjithashtu nevoiten edhe 150 gr keksa Përgatitja: Ne një tepsi ne fillim i renditim keksat. Lëngun e kompotit dhe ujin i vlojmë, pastaj e shtojmë grizen dhe e ziejmë per 10 minuta.

Ia shtojme vishnjete krimcuara dhe sheqerin dhe e ziejmë edhe 5 minuta.

I heqim nga zjarri dhe i qesim mbi keksat. Kremi i verdhë: Ziejmë pudingat me 3 lugë sheqer dhe vanill sheqer.

I lejme të ftohen.

Margarinën dhe sheqerin pluhur e rrahim me mikser ne shpejtësinë më të madhe.

Pastaj i përziejmë me pudingun.

Kete krem e qesim mbi kremin me vishnje.

Ne fund rrahim 2 kese shllag me 120 ml qumesht dhe e lyejmë tortën përmbi.

Eshtë mirë që të lihet në frigorifer tërë natën e pastaj të servohet.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Përse shërbejnë këto qese të vogla ???
Spinaq ne furre me kaqkavall
 Djath i bërë me yndyrë