Embelsir me qershia
Embelsir me qershia

Embelsir me qershia

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Qershia kompot,

125 gr Sheqer,

75 gr Gjalpë,

500 gr Ricotta (gjize),

3 Luge gjelle leng limoni,

2 Luge qaji levore limoni,

80 gr Grize pluhur.

Pergaditja:

I kullojme qershijat me kullojse.

Furren e nxehim 180 Grad.

Marrim nje tepsi 26 cm e lyejm me vaj.

Ndajme vezet.

Te bardha i rrahim me mikser me 60 gr sheqer.

Ne nje ene tjeter rrahim gjalpin me sheqerin e mbetur pastaj ia shtojme te verdhat e vezeve nje nga nje.

Pasi te perzihen mire perberesit ia shtojme gjizen, lengun e limonit, levoren e limonit si dhe grizen.

Krejt ne fund ia shtojme te bardhat e vezeve te rrahura duke e perzier me kujdes.

Derdhim brumin ne tepsi e rrafshojme mire dhe ne tere siperfaqen i shperndajme qershijat.

Te pjeket ne furre 50 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet dhe e pluhurosim me sheqer pluhur.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buka;si gatuhet dhe si do ta ruaj butsin e saj per 2-3 dit
Mish  viqi(ramstek) me patate
Humbni peshë duke pirë kafe: Mjafton që të dini këtë trik