Embelsir me nutella
Embelsir me nutella

Embelsir me nutella

Kuzhint.com

Perbersit:

2 lugë Nutella2 vezëMiell 1 filxhan1/2 filxhan sheqer 1/4 filxhan kakao15 gr gjalpë10 gr lajthi copëtuar

Përzierja e djathit:250g Gjiza djathë3 Nutella i madh lugë gjelle1 lugë gjelle kakao2 lugë sheqer kafe2 vezëPergaditja: Ne nje ene perzijem sebashku te verdhat e vezes me sheqerin dhe shtojme dhe gjalpen e shkrire.

Ne anen tjeter nutellen errafim me mikser me te bardhat e vezes dhe ne fund pasi te jene shkumuar ia shtojme miellin edhe kakaon te gjithe perbersit i bashkojm ne fund sebashku dhe e vendosim ne nje tav katrore te lyer me vaje dhe te sperkatur me miell i hedhim siper badema te grimcuara pastaj marrim gjizene embel e perziejm me nutella kakao, 2 veze de 2 luge sheqer masene perzier ia hedhim siper petes par te papjekur dhe e fusom ne furr ne 160 grad per 45 min.

Ne fund e dekorojme me arra te karamelizuara...


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  nutella  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mish viçi në rullet
Lëngu Shërues i Pagjumësis
Embelsir me perbers te gatshem