Embelsir me  krem djathi(mascarpone),
Embelsir me krem djathi(mascarpone),

Embelsir me krem djathi(mascarpone),

Kuzhint.com

Torte Djathi Perberesit: -1 pako biskota digestive, 1 filxhan arra ose bajame, -1/2 pako gjalpe 1 pako 1 filxhan qumesht panda(qumesht i embel dhe i trashe), 2 limona, 1 vazo -recel/marmelade luleshtrydhe ose te frutaave te pyllit(mund te perdorni cdo lloj receli ose marmelade) Pergatitja: Ne rradhe te pare pergatisim bazen e embelsires.

Ne mixer(blender) vendosim biskotat dhe arrat.

Shkrijme gjalpin dhe e perziejme me biskotat dhe arrat e shtypura.

Kete mase e shtrojme ne nje tepsi pyrex dhe e ngjeshim mire me dore, qe te formohet nje shtrese e njetrajtshme.

Ne mixer rrahim kremin e djathit(mascarpone) me lekuren e grire te dy limonave dhe qumeshtin panda, derisa masa ta shtoje vellimin.

Kremin e perftuar e shtojme mbi biskotat.

Per te perftuar salcen qe do te hedhim mbi krem, hollojme recelin(marmeladen)me pak uje.

Kete salce do ta hapim mbi shtresen e kremit te embelsires vetem pas nje ore si ne foto, pasi ta kemi vendosur njehere embelsiren ne frigorifer qe te mpikset pak.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  krem  djathi  mascarpone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle te ftallume nga Hamza Sedo
Video shokuese nga fabrika e mishit , po  ne  a hamë produkte të tilla në Kosovë
Tortilla te mbushura nga Gjyle Laçaj-Kajdomqaj.