Embelsir me kokos ipër 10 min!
Embelsir me kokos ipër 10 min!

Embelsir me kokos ipër 10 min!

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT:

  • 150 g keksa Pettit Peura
  • 150 g kokos
  • 50 g gjalpë
  • 200 g sheqer
  • Qumësht 1 dl

Kremi:

  • 120 g çokollatë e errët
  • 50 g gjalpë
  • 2 lugë vaj

PËRGATITJA:

1- Biskotat i vëndosim në blender për ti copëtuar imët

2- pastaj ne te ishtojm përbërësit e tjerë dhe përsëri i perziejm mire

3- nga masa e fituar formojnë Salam me gjersi 4cm dhe gjatesi 20 cm sihih fotonpastaj e

4- shkrijm çokollatën ne avull i shtojm gjalpë dhe vaj dhe te vaket e derdhim mbi salamen e embel te pregaditur me parë e dekorojm, e copza qokollate dhe

5 E vendosim në frigorifer qe te ftohet dhe e prejm si ne foto.

Foto nga ; Liridona Çeta


Fjalet kyqe : embelsira  sallam  embel  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kanelone
Si bëhet keku
Makarona me salmon te tymosur