Embelsir me karota
Embelsir me karota

Embelsir me karota

Kuzhint.com

Perberesit

*5 kokrra veze

*gjysem gote uji me sheqer

*2 karota te medha(te grira ne rende)

*2 gota uji me miell

*1 pakete pluhur per fryerje(peciv)

*1 pakete sheqer vanilje

*1 luge kakao

Pergatitja:

Fillimisht do te hedhim vezet ku do ti rrahim mire deri sa te behet nje shkume pastaj hedhim sheqerin dhe do fillojme ta rrahim mire deri sa sheqeri te tretet plotesisht dhe te behet nje shkume e trashe.

Ne masen e pregaditur me vez shtojm perzirjen, nga pluhurin per fryerje(peciv) vaniljen, miellin dhe karrotat e grira me rende i rrahim

deri sa te behet nje mase homogjene.

Me pas do ta lyejm tepsin me gjalpe dhe ne te do ta hedhim masen e pregaditur e rrafshojm mire dhe pastaj do ta pijekim

ne furre te nxeht ne temperatur 180 grade.

E lem te pjeket deri sa te marr ngjyren e arres duke e kontrolluar me nje pirun.

Mbas kesaj keku eshte pjekur.

E ndaslim furren dhe lem edhe per 10 minuta brenda tepsin dhe me pas nxireni nga furra qe te ftohet.

Ne fund e dekoroni sipas deshires ose si ne foto.

Eshte shume e thjeshte per tu bere.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  karota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mish i bardhë me kaçkavall dhe kërpudha
C'fare eshte kuskus (cous-cous)
Sardele te pjekura me ereza dhe parmesan