Embelsir me kafe
Embelsir me kafe

Embelsir me kafe

Kuzhint.com

Përbërësit per pandispanj:

180 g. sheqer,

8 bardhë veze,

5 te verdha vezë,

220 g. arra te bluara,

1 lugë gjelle kafe e bluar,

3 te verdha veze,

250 g. krem ëmbëlsirash pana,

1 dl. kafe e zier,

250 g. gjalpë ose margarinë,

100 g. çokollatë e cilësisë se mire e erret.

Përgatitje:

Ne nje ene thyejm 8 te bardha te ves dhe 5 te verdha dhe i rrafim me mixer me sheqer deri s ate shkumohen mire dhe pastaj me tel kuzhine i perziejm duke ia shtuar arrat e bluara dhe 1 luge kafe kete perberje e hedhim ne tepsi katrore 28x37 e pjekim ne temp 180 grad per 15 minuta.

Pasi te ftohet me kujdes me nje pen te holle ose thike te gjate te mire e prejm pandispanjen pergjysem ose nese ju del e madhe me e fryre priteni ne 3 pjes.

Ne anen tjeter pergadisim mbushjen me 5 te verdhat e ves dhe 1 dl kafe te gatuar dhe i rrafim me mikser pastaj gradualisht shtojme perbersit e tjer dhe i leme te zihen duke i perzier vazhdimisht qe te mos ngjitet. perberjen e leme te ftohet dhe i lyejm petat me rende dhe ne fund tere embelsiren mund ta mbuloni me arra te grimcuara dhe kafe te bluar.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  kafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qipsa ne kushte shtepie
Kek me karota
Torte me banane dhe krem çokolate