Embelsir Gjermane
Embelsir Gjermane

Embelsir Gjermane

Kuzhint.com

Perbersit; * 3 vezë * 2 gota sheqer * 4 gota miell * 1 lugë gjelle kos * 2 lugë vaj * 1 pako e pluhur pjekje * 1 pako vanilje * Levore limon ne rendel Përgatitja: Ne fillim rrahim vezët dhe sheqerin deri sa te formohet nje shkumë Pastaj ia shtojm te gjithe perbersit e tjer Masen e pregaditur e derdhim në një tabaka.

Jo shumë të mëdhe per tortë ne një diametë prej 26 deri 28 cm do të mjaftojë. dhe e pjekim ne 160 C në furrë te parangrohur.

Pasi te pjeket e pritini tortën e ftohur në dy gjysma. Perbersit për krem : * 3 gota qumësht * 6 lugë sheqer * 4 lugë miell * 1 vezë * 1 pako vanilje * 1 pako e krem ​​whipped (nuk kërkohet, kam shtuar) * 1 lëkurë integruar e limon (jo kërkesa domosdoshmërisht kanë qëndruar) * Sheqer pluhur në Fillim Përgatitja: Vendosim përbërësit e tjerë, përveç vanilje në një tigan dhe e vlojm ngadal ne ngrohjes te mesme. duke e trazuar vazhdimisht derisa veza te perziet mire l Vlojm për një kohë deri sa ajo te fillon të ziet pastaj ia shtoni vanilje. Pastaj e hiqni nga të nxehtit shmangni masen nga zjarri dhe ​​me një mikser e formojm nje krem të butë.

Pas ftohjes, e vendosim te gjithe krenin ne mes te dy petave te tortes se prer e rrafshojm mire dhe vehdosim peten siper dhe ne fund e spërkatën me sheqer pluhur dhe e vendosim ne frigorifer. Pas 1-2 orë në frigorifer torta eshte gati per servim: Nëse dëshironi, në mes mund ti shtoni edhe krem ​​karamel ose fruta per ëmbëlsira në mes.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  gjermane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven
Kube me kakao dhe krem vanilje
Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)