Embelsir e shpejt me biskota dhe krem karamel
Embelsir e shpejt me biskota dhe krem karamel

Embelsir e shpejt me biskota dhe krem karamel

Kuzhint.com

Perbersit; 2 pako biskota, 1 kg salce kosi, 2 kuti qumesht te embel panda. Pergaditja; Ne nje tenxhere me uje te ngrohte fusim 2 kutite e qumeshtit te pa hapura dhe dhe i leme te ziejne per 2 ore. pastaj i nxerrim dhe i leme te ftohen. mbajme 4-5 biskota, te tjerat i thermojme, hedhim 2-3 luge nga qumeshti i perziejme dhe e shtrojme ne tepsi. pastaj perziejme kosin me qumeshtin qe eshte bere si karamele dhe e hedhim ne tepsine qe kemi shtruar biskotat. pastaj siper kremit thermojme biskotat dhe hedhim pak nga qumeshti karamele. dhe e fusim ne frigorifer per 2-3 ore:Pasi te jet ftohur mire embelsira eshte gati per servim.. Receta gatimi, te lehta per tu gatuar por shume te shishme.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shpejt  biskota  krem  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë
Torte me limon
Roladë mozaik