Embelsir e njelmet me makarona
Embelsir e njelmet me makarona

Embelsir e njelmet me makarona

Kuzhint.com

Perbersit; 1 kg makarona pak krip pak vaj dhe uje Per masen me mish; 1 kg mish i bluar 2 qepe 1 specpa djeg 1/2 spec djeges 2 karota 5 domate ose edhe salc te domateve vaj per kuaverdisje 50 gr kepurdha te gjitha melmesat qe deshironi krip sipas shijes 600 gr djathe kaqkavall pak gjalp per shije Pergaditja Ne fillim i qesim qe te ziejn makaronat, pastaj fillojm me pregaditjen e mases prej mishit. Hedhim në tigan pak gjalpë ose vaj dhe ne te grijmë qepën, specat, karotat dhe i kaverdisim pastaj ia hedhim domatet e prera imet pak kepurdha edhe keto te prere imet piperin e kuq pastaj ia shtojm mishin e bluar e perziej dhe ia qesim te gjitha melmesat dhe e lejm qe te ziej ngadalë, por në temperaturë mesatare.

Në kohën që do t'u hedhim makaronat salcën e pregaditurnga mishi i bluar, duhet të kemi gati djathin kaçkavall të grirë dhe gjalpë i freskët, të cilat i hedhim përsipër kur do tëpiqen. Renditja ne tepsi; Marrim makaronat e kullura dhe i renditim ne tepsi ie lyer me vaj si ne foto ku mbi to vendosim ter masen me mishe qe e kemi pregadit duke e rrafshu ne ter siperfaqen dhe ne fund ia qesim djathin kaçkavall të grirë ne tere siperfaqen dhe duke e futur per pjekje ne furre te nxeht ne 200 grad dhe pasi te jet pjekur e jekim nga furra dhe gjalpë te freskët i hedhim përsipër kur do tëpiqen qe te kete shije shume te mire dhe prap e fusim ne furre duke ia ndal temperaturen. (gjithmon per ecurin shih foton). Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  embelsir  njelmet  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tave me kallamare te mbushur ne furre
Lëngu energjik për shëndet
Mini kekë të shpejt dhe të shijshëm