Embëlsirë me kremë çokolade
Embëlsirë me kremë çokolade

Embëlsirë me kremë çokolade

Kuzhint.com

PERBERSITE :

 • Nji margarin 250 gram,
 • nji kokose 200 gram,
 • 300 gram arra te bluara,
 • 300 gram pllazma keksa,
 • 1 gote e ujit sheqer
 • tri luge gjelle kakao,
 • 1limone vetem levozhga dhe
 • nji luge gjelle leng limon,
 • Dy deri ne tri gota qumshtedhe nji got lenge i vishnjes.
 • tri pete me kakao te gateshme
 • qokolad per lyrje

Pergaditja;

Margarinin dhe sheqerin i rrahim me mikser pastaj ju shtohen ;pllazma keksat ; arrat ; kokosi ; kakaon dhe i perziejm deri sa masa te bashkohet mire pastaj ia qeesim qumshtein dhe prap e perziejm deri sa masa te bashkohet pastaj ne rente e grini levoren e limonit dhe nji lugeleng limoni dhe te gjite se bashku i perziejm mire .

Ne nje pjatanc e vendosim peten e pare dhe e lagem me lenge te vishnjes pastaj ia vendosem nje pjes te fillit e rrafshojm dhe njete vazhdojm me renditjen dy petave dhe fillit Pasi te perfundojm me renditjen torten e lyej siper me fille dhe ne fund e lyejm me qokollade.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  kreme  qokolade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me malina dhe grize
PJESHKA nga Egzontina Ismaili
Ëmbelsirë me puding dhe keksa