Domate te mbushura
Domate te mbushura

Domate te mbushura

Kuzhint.com

Nevojiten për 8 persona:

1 spec i verdhë, i pjekur8 domate,

2 kungulleshka ;fëstëkë

dy thelpinj hudhër;

djathë parmëzën i renduar;

3 feta bukë të thekur, të thërrmuar;

borzilok, vaj, kripë, piper, brumë shtresor i gatshëm

Përgatitja:

Domatet përvëlohen me ujë të valë dhe qërohen, priten përgjysmë, u hiqen farat dhe kripen.

Pastrohet speci i pjekur dhe pritet në katrorka.

Kungulleshkat priten në kube, fërgohen në pak vaj, u shtohen katrorkat e spec it, kripen dhe piperosen,

kësaj mase i shtohen edhe thërrmijat e bukës, 2 lugë djathë dhe borziloku.

Me këtë masë mbushen gjysmat e domateve.

Tepsia (tava) lyhet me vaj, fundi i së cilës shtrohet me letër për pjekje, mbi letër hidhet djathi dhe

fëstëku, mbi të renditen domatet e mbushura.

Mbi domate qitet peta e brumit, cepat e së cilës shtypen mirë, ndërsa e tërë peta shpohet me pirun.

Piqet në furrë të nxehur në 200 shkallë e, për 35 minuta.

Kur tava të jetë pjekur, nxirret nga furra dhe përmbyset shumë kujdesshëm në një pjatë të madhe,

prej nga do të shërbehet.

Ju bejft mire,


Fjalet kyqe : gjellera  domate  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Tave me oriz
Patate me rosmarin si dhe salatë
MASKE PER TE MBYLLUR PORET E FYTYRES