Domate me oriz
Domate me oriz

Domate me oriz

Kuzhint.com

Përbërësit e kësaj recete janë:

6 domate të pjekura të rrumbullakëta,

6 lugë oriz,

1 thelb hudhër,

1 lugë majdanoz I grirë,

5 lugë vaj ulliri,

Ua prisni fundet domateve duke I zbrazni nga tuli dhe vendosini të kullojnë për pak minuta.

Ndërkaq përziejeni orizin me tulin e domateve, hudhrën e grirë hollë, majdanozin, 2 lugë vaj dhe pak kripë.

Kriposini lehtë së brendshmi domatet dhe mbushini me përzierjen e përgatitur.

Mbulojini me fundet që I keni vënë mënjanë, vendosini në enën zjarrduruese të qelqit duke I hedhur 2 gisht ujë dhe një spërkatje vaj.

Kalojini në furrën tashmë të nxehur në 200 gradë dhe piqini për rreth 30 gradë.


Fjalet kyqe : receta  huaja  domate  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortilla te mbushura nga Gjyle Laçaj-Kajdomqaj.
Receta mjaltë dhe kanellë për të rënë në peshë!!
Kekë i mirë me fruta