Domate jeshile ; turshi
Domate jeshile ; turshi

Domate jeshile ; turshi

Kuzhint.com

Përbërësit:

2. 5l ujë, 2 gota sheqer, 1. 5 gotë krip, 1 gotë uthull, 5 kg domate, 1 kese mbrojtës, 1 karrota dhe fletë dafine sipas deshirës

Pergaditja;

Pastrojmë domateti shpojmë dhe i lejmë në temperaturë të dhomës deri të teren.

Ne një tenxhere qesim ujin, kripën dhe sheqerin dhe i vlojmë.

E largojmë nga zjarri dhe i shtojmë uthullen dhe mbrojtësin e verës.

Domatet i shtijmë në kavanoza apo enë plastike i qesim karrotat dhe fletet e dafines dhe

në fund i qesim shellirën e nxehtë(jo valë)

Suksese!


Fjalet kyqe : turshi  domate  jeshile  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe me patate
Rrushi i dobishem per shendet
Mrekullia e një fruti