Djath i bërë me yndyrë
Djath i bërë me yndyrë

Djath i bërë me yndyrë

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr djath i fresket 100 gr yndyre qumshti(maze) 50 gr margarine 1 luge e vogel sode bikarbone Pak krip(nje luge e vogel) 800 ml qumesht te fresket Pergaditja: Ne nje ene te thelle qitet djathi i imtesuar dhe ne te qitet qumshti i fresket dhe vihet ne zjarr te ngadalshem duke e perzier vazhdimisht.

Pas nje kohe do te vereni se pamaj do te ndryshoj, dmth do te ndahet hirra nga kokerrzat e bardha qe do te paraqiten.

Atehere e qesim permbajtjen ne nje lecke te holle ose gaze dhe e leme te kullohet per nja dy ore.

Pastaj ne nje ene qesim margarine dhe e shkrijme ne temperature te ulet dhe ia shtojem djathin e kulluar me pare.

Duke e perzier vazhdimisht ia qesim kripen dhe mazen(kajmak-yndyre) por duke e perzier pa nderpre. Pastaj ia qesim sodden bikarbone dhe e perziejme vazhdimisht edhe per 10 minuta.

Pa panik sepse soda do ta ngrit permbjatjen ne forme shkume por megjithate vazhdoni me perzierjen vetem ne temperature te mesme.

Dhe pasi te jete kompaktesuar masa e qesim ne nje kallep te lyer me yndyre me pare dhe e leme te ftohet.


Fjalet kyqe : tradicionale  djath  bere  yndyre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallata greke
Sallat me makarona (pasta)
 Embelsir me qokollad dhe manaferra