Disa këshilla për pagjumësin
Disa këshilla për pagjumësin

Disa këshilla për pagjumësin

Kuzhint.com

Ushtrimet ju ndihmojnë që të flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se të shkoni në shtrat.

Shkruajini shqetësimet tuaja në vend që të filloni t’i risillni ato në mend ndërsa përpiqeni që të flini gjumë.

Një dush i ngrohtë para se të shkoni në shtrat do t’u vinte shumë në ndihmë.

Konsumimi i alkoolit mund të shqetësojë gjumin tuaj të natës, kështu që një çaj i ngrohtë me kamomil do të ishte një zgjidhje shumë e mirë për të rënë në gjumë.

Evitoni konsumimin e pijeve që përmbajnë kafeinë (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natën vonë.

Sigurohuni që të jeni shumë rehat në shtrat.

Shtrati vetë duhet të jetë i ajrosur dhe i ngrohtë.

Në dhomën tuaj krijoni një mjedis të qetë dhe të ngrohtë

Mos shkoni në shtrat derisa të ndiheni të lodhur.

Lexoni një libër derisa të ndiheni të përgjumur.

Nëse nuk jeni në gjendje të flini, çohuni përsëri.

Uluni dëgjoni pak muzikë ose vazhdoni të lexoni derisa të kalojë gjysmë ore.

Atëherë gjumi me siguri që nuk do “t’u bëjë naze”.

Zgjohuni në mëngjes në të njëjtën orë çdo ditë.

Vini orën në zile dhe çohuni menjëherë nga shtrati, edhe nëse natën e shkuar keni qëndruar zgjuar deri vonë.

Në këtë mënyrë, në fund të ditës ju do të ndiheni më të lodhur dhe do të flini në kohën e duhur.

Nëse e bëni këtë gjë për disa ditë të mjaftueshme, do të sistemoni me sukses kohën për gjumë. ​

Për udhëtime të gjata me avion apo ose autobus, do të ishte mirë që të merrni një pilulë për gjumin nëse keni probleme me gjumin.

Kjo duhet të jetë një pilulë shumë shpejt e efektshme me një efekt të limituar nga 5-6 orë.

Duhet të konsultoheni me mjekun tuaj personal para se të merri medikamentin.


Fjalet kyqe : keshilla  disa  pagjumesin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kilogramët Shkrihen Shpejt Me Supën Magjike
Mask kunder akneve ne kushte shtepie
Biskota me kajsi