Desert me mascarpone dhe malina
Desert me mascarpone dhe malina

Desert me mascarpone dhe malina

Kuzhint.com

Perberesit per 4 gota:

150 gr Malina te fresketa ose te ngrira,

250 gr Ricotta (Quark),

250 gr Mascarpone,

5 Luge gjelle qumesht,

75 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

Gjysem limoni,

Cokolate e bardhe e bluar ne rende.

Pergaditja:

Malinat i shperndajme neper gota.

Limonit ia marrim lengun dhe e perzim me ricotta-n, mascarpone-n, sheqerin dhe sheqer vanillen.

Sipas nevojes i shtojme 5 luge gjelle qumesht. (Kremi nuk duhet te jete i lengshem).

I mbushim gotat me kremin dhe siper seciles gote hedhim cokolate te bardhe te bluar si dhe nje cope maline.

Burimi:chefkoch. de


Fjalet kyqe : embelsira  desert  mascarpone  ricotta  malina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsire me molla dhe karamel
Kifle  te shpejta me djathe
Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi nga tegatuajm