Challah
Challah

Challah

Kuzhint.com

Perberesit : Nje katrore kvasac ose nje pako kvasac i terur 500 gr Miell 180 ml Uje i vaket 2 Veze 50 gr Sheqer 1 1/4 Luge qaji krip 120 ml Vaj Nje e bardhe veze e rrahur (jo shume) Mak Pergaditja: 1.

Kvasacin me 100 gr miell i perzime ne nje ene te thelle pastaj ia shtojme ujin.

E lem ashtu te qendroj per 15-20 minuta deri sa te shkumoj.

Nese nuk ka shkume atehere kvasaci nuk eshte aktive duhet te provoni me nje pako tjeter prej fillimit. 2.

Ia shtojme vezet, sheqerin, kripen, vajin dhe miellin e mbetur.

E perzim me nje luge druri duke ia dhene nje forme te rrumbullaket brumit pastaj e vendosim ne tavolinen e sperkatur me pak miell dhe e ngjeshim 10 minuta deri sa brumi nuk ngjitet me ne tavoline. 3.

E vendosim brumin ne nje ene te paster e mbulojme me folie plastike dhe e lem ne nje vend te nxeht 2-3 ore deri sa brumi te dyfishohet. 4.

Marrim brumin e ndajme ne 6 pjese te barabarta pastaj secilen pjese e bejme role te gjate 30 cm dhe me 6 rolet bejme gershetin. 5.

Lyejme tepsin me vaj e vendosim gershetin nga brumi dhe e lem ashtu edhe 90 minuta te tjera duke e mbuluar me folie plastike. 6.

Para se ta vendosim ne furre per tu pjekur e lyejme me te bardhen e vezes dhe i hedhim siper mak. 7.

Te pjeket ne temperatur 180 Grad per 25-35 minuta. Burimi: http://de. allrecipes. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : brumera  challah  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që përmbajnë kalcium
Ëmbelsirë e shijshme me bajame
Ëmbelsirë me puding dhe keksa