Byreke me fasule nga Floriana Lile
Byreke me fasule nga Floriana Lile

Byreke me fasule nga Floriana Lile

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Nje tas fasule e pergatitim si gjelle tradicionale, miell sipas nevojes, 1 luge vaj ulliri, uje te vesket, kripe gjalp per lyrje, 1 kokërr qepe, 2 kokrra domate

Pregaditja e recetës :

Fillimisht përgatitim gjellën duke zier fasulet per 1 ore derisa ato te jene lehtësisht te shtypshme.

Ne nje tigan skuqim qepen dhe me pas i hedhim domatet qe i kemi bere ne copa te vogla

Pasi janë skuqur i hedhim te fasulet bashke dhe me kripen.

Masën e fasuleve e leme pak te trashe.

Ne filim e bejm brumin dhe e leme te pushoje per 30 minuta , me pas nga brumi bejme topa te vegjel, i hapin nje nga nje tollojs dhe nishete dhe i bashkojm 3 e nga 3 veq e veq dhe prap i hapin ne pete te vetme ndersa topat i i hapim ne peta nje e nga nje dhe i pjekim ne sobe

Pasi kemi shtruar gjysmat e peteve ne tepsi te sperkatura me vaj, fasulen pastaj vendosim 3 pete te pjekura, hedhim vaj me pas hedhim fasulet, vendosim 3 petet e tjera te pjekura te sperkatura me vaj me pas vendosim petet e njoma te mbetura e lyejm siper me gjalpe dhe e presim si ne foto pastaj e pjekim 220 grad per 35 mint.

Ju befte mire Byreke me fasule nga Floriana Lile Fasulja duhet te jet e pergaditur si ne foto per byrekun dhe i shtypim me pirun​


Fjalet kyqe : brumera  byreke  fasule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Panine të vogla
Tav me mishe dhe perime
Qofte tembushura