Byreke i shijshem me mishe
Byreke i shijshem me mishe

Byreke i shijshem me mishe

Kuzhint.com

Perbersit:

  • Mielle sipas nevojes
  • Qumësht të ngrohtë 1 � filxhan
  • 6 lugë ujë të ngrohtë
  • 1 lugë gjelle kfasac
  • Kripë 1 � lugë
  • 4-6 lugë gjalpë i shkrirë (ose shtesë nëse është e nevojshme)

Për mbushjen kaverdisim :

  • 250 g mishe grirë me
  • 3 qepe te grira imet, pak krip sipas shijes dhe
  • vaj derisa te marrin nje ngjyre si ne foto pastaj e leme menjan

Pergaditja;

Marrim qumeshtin dhe ne te hedhim kripen, gjalpin e shkrir dhe me kete perberje e ulim brumin me miell duke ia hedhur kfasacin dhe ujin e ngrohet, pasi brumi te jete gati e leme ne nje ane.

Brumit mund ti hedhni miell akoma nese nuk eshte formuar mire. E ndajme brumin ne kuleq te barabrt per 2 peta.

Marrim me rend kuleqet dhe i t'hollojme ne nje dimenzion te barabart, i lyejm me brushe me gjap te shkrire dhei palosim siper njera tjetre dhe e bejm dy peta te njejta.

Marrim nje tepsi dhe e vendosim peten e pare i hedhim nga mbushja me mishe te ferguar me qepe dhe siper tyre e vendosim edhe peten e dyte duke e pergadit si te paren dhe e lyejm me gjalpe ne te gjitha ante e presim njelloj sikurse ne foto dhe piqet ne tem 200 grad .

Si keshille ;per gatimin dhe renditjen e kuleqeve dhe petave shikone foten ketu poshte.


Fjalet kyqe : brumera  byrek  shijshem  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona ne tav
Çaji i gjelbër përmirëson punën e trurit
Embelsire me çokollade nga Kaltrina Berisha