Byrekë ne forme lule
Byrekë ne forme lule

Byrekë ne forme lule

Kuzhint.com

Përbërësit për brumin:

400 g miell

200 ml qumësht

5 lug e uje

Maja të freskët 50g

70 gr margarinë

1 lugë gjelle kripë dhe

1 lugë çaji sheqer

Përbërësit për mbushjen:

250 gram djathë

1 e verdhë veze

Për ti lyer shtresën e pogaqeve duhet 70 g gjalpë

Nje e bardhë 1 veze, susam ose fara te zeza

Përgatitja:

Qumësht dhe ujin i perzien, dhe pastaj shtoni atë në miell, majaqe e keni pregadit me heret, kripë, sheqer, gjalpë te zbutur dhe vezë.

Gatuauni grumin, nëse është e nevojshme, shtoni pak më shumë miell për të marrë një brumë që nukngjitet në duart tuaja.

Brumin mene le te pushoj rreth gjysmë ore.

Pastaj brumë e ndane në disa pjes.

Qdo pjes e shtrin në një formë ovale dhe e lyen me gjalpë, pastaj e prerë në shirita si foto,.

Përgatitur vazhdon duke plotësuar peten me djathë dhe duke prer peten ne rrypa si ne foto

Pastaj brumi mbeshtillet kështu në formën e një trandafili, ku lyhet me te bardhen e ves dhe ne fundni hidhen farat e susamt

Keshtu vazhdohet me tere brumin, duke lënë dhjetë minuta dhe mandej i pjekim në furrë në 250 C për 20 minuta.

Pogaqet e pjekura i mbuluojm me një leckë të pastër dhe të leme për tëu zbutur pak dhe ftohur, dhe pastaj ato i shërbejnë me kos, qaj ose me qfar te doni.

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  forme  lule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle te ftallume nga Hamza Sedo
Mufins me kërpudha
Sheqerpare gatuar nga:Egzontina Ismaili