Byrekë  me petë të gatshme
Byrekë me petë të gatshme

Byrekë me petë të gatshme

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 kg peta te gatshem ose e gatuani edhe vet si per pite
  • 1 gotë me ujë
  • 1 filxhan vaj
  • djathësipas nevojes dhe
  • nje tufe majdanoz

Per lyrje:

  • 1 vezë e verdha e veze 1 lugë gjelle vaj

PERGATITJA :

Marrim peten qe eshte e talluar hollë e shtrijm dhe e sperkasim ne te dy anet me nje lugë gjelle vaj te perzier me uje dhe pastaj i mbledhim peten me dy gishta ne te dy anet ne mes ku pastaj i afrojm edhe te dy skajet /shih foton/duke i hedhut siper pak nga djathi i perzier me majdanoz dhe ne fund e mbeshtjellim si role duke filluar nga cepat dhe duke ia dhene formen si ne foto.

Keshtu veprojm ne te njejten menyr duke i pergaditim te gjitha petat derisa te perfundojn.

Pastaj i vendosim ne tepsi te ler me vaj duke i lyer siper edhe me te verdhë veze te perzier me pak vaj dhe i pjekim ne gurre te parangrohur ne 180 grad derisa tëmarrin nje ngjyrë te artë si ne foto.. /reyhankokulu. blogspot. com/ Prkthimi ;/tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : brumera  byreke  pete  gatshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kuleq shtepie
Role e pa pjekur
Nje informacion shume  i rendesishem per presh!