Byrekë me dy peta
Byrekë me dy peta

Byrekë me dy peta

Kuzhint.com

Përbërësit për brumë:

600 g miellë,

Qumësht 2, 5 dl,

gjysma e qeses maja,

Sheqer 1 lugë çaji,

Kripë 1 lugë çaji,

125 g margarinë,

Për shtresë:

125 g margarinë,

1 e verdhë veze,

gjysmë lugë kripë.

Për mbushjen:

250 g djathë,

Përgatitja:

Kombinoje qumësht të ngrohtë, maja dhe sheqer.

Lejo 5 minuta për të punuar brumin duke i perzier perbersit bashk.

Shto gjalpë te butë, kripë dhe miell dhe gatuaj në brumë të qetë.

Lini në një vend të ngrohtë, rreth 1 orë.

Pasi te vie brumi ndaj ne dy pjes te barabarta.

Marrim i shtrijme me pic dhe i lyejm me furce me margarin dhe te verdhen e vezes dhe me pak krip. e vendosim njeren pete ne tepsi katrore dhe ne te hedhim perberjen e djathit te coptuar me veze dhe siper saj hedhim peten tjeter duke e prere si ne foto jo deri ne fund te taves me qellim qe pjesa fundre te jete e kapur.

Ne fund e lyejm me veze dhe margarin sipas shijes mund edhe ti hedhim susam.

Piqet ne temperatur 180 per 40 min.

Pergaditur nga faqja tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  byrek  peta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortelini salate
Krem qokollad
Tortë sfungjer