Byrek i embel me qumesht
Byrek i embel me qumesht

Byrek i embel me qumesht

Kuzhint.com

Per 18 racione nevojiten:

● gjysem kg pete te gatshme ose 1 mase brume shtepie,

● gjalpe te shkrire per lyerjen e peteve,

● 10 kokrra veze (ndani te bardhat nga te verdhat),

● 450 gr sheqer,

● 2. 5 litra qumesht,

● 560 gr miell orizi (ose oriz i bluar mire),

● gjysem luge kafeje vanilje,

● 1 luge gjelle lekure e grire limoni.

Per shurupin nevojiten:

● 4 filxhane caji me sheqer,

● 2 filxhane caji me uje,

● 2 luge gjelle leng limoni.

Pergatitja:

Ne nje tas te madh hidhni te verdhat e vezeve me gjysmen e sasise se sheqerit.

Perziejini ne graden e shpejte te mikserit, derisa te shkumezohen.

Uleni shpejtesine e mikserit dhe shtoni pak nga pak 2 litrat e qumeshtit.

Gjithashtu, shtoni vaniljen dhe lekuren e grire te limonit.

Perzierjen e krijuar hidheni ne nje tenxhere.

Vendoseni tenxheren mbi zjarr mesatar dhe perziejeni masen vazhdimisht, derisa te nxehet mire.

Ne gjysmen e litrit te qumeshtit te mbetur, tretni miellin e orizit dhe shtojeni ne tenxhere.

Ziejeni masen ne zjarr te ngadalte, duke e perzier vazhdimisht derisa te lidhet dhe te behet si krem.

Ne kete pike hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lereni te ftohet pak.

Ne nje tas perzieni te bardhat e vezeve me sheqerin e mbetur, derisa te krijohet nje marenge e ngjeshur.

Shtojeni kete mase ne tenxheren me krem, duke e perziere ngadale qe te mos shfryhet marenga.

Shtroni gjysmen e sasise se peteve ne tepsi, duke i lyer nje nga nje me gjalpe.

Hidhni mbi to kremin e pergatitur.

Me pas shtroni gjysmen e peteve tembetura, po duke i lyer nje e nga nje me gjalpe.

Priteni byrekun me thike ne pjese katrore ose ne forme rombi dhe piqeni ne furre te nxehte ne temperaturen 180 grad C per rreth 1 ore, derisa te marre ngjyre siperfaqja.

Nderkohe, pergatitni shurupin.

Ne nje tenxhere te vogel, ziejini te gjitha lendet qe jepen me lart, rreth 5 minuta.

Kur shurupi te jete gati, lereni te ftohet pak.

Sapo ta nxirrni byrekun nga furra, sperkateni me shurupin qe pergatitet.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  byrek  embel  qumesht  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroasan (kifle)
Torte me kreme vanilje Nga tegatuajm.com
Pjatë e disenjuar për konsumim më të vogël të ushqimit