Bukë me karamel
Bukë me karamel

Bukë me karamel

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 e 1/2 lugë maja te thatë , (1 pako) 1 e 1/2 gota dhallë të ngrohtë , 1/4 kg sheqer ose nje kupe, 1 lugë kripë , 4 gota miell ose me shume sipas nevojes, 1/2 filxhan gjalpë i shkrirë (ose qumësht të ngrohtë) , 1 filxhan sheqer , 100 gr karamelperbers te tjer shtes sipas deshires dhe shijes qe keni si te embela ashtu edhe te njelmeta.

Pregaditja e recetës :

Te gjithe perbersit perzihen se bashku deri sa te formesohet brumi si i bukes, lyejm nje tepsi me form me gjalp dhe ne te qesim karamel dhe pastaj marrim brumin e bejme toptha dhe shkojme duke e rendeitur ne nje tepsi derisa te perfundoj i gjithe brumi si ne foto dhe mund te mbushni me cfar do perberes tjeter qe ju keni deshir si, fistek, lajthi, karamel ose njelmet si spinaq djath dhe ta piqni ne temperatur 180 grad per 40 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  manke  buke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me karota qe nuk pjeket
Torte e shijshme me keksa
Kutiza