Brokoli ne tave me domate dhe veze
Brokoli ne tave me domate dhe veze

Brokoli ne tave me domate dhe veze

Kuzhint.com

Perberesit:

750 gr Brokoli,

4 Veze, 4 Domate,

150 gr Kaqkavall,

Gjysem luge qaji piper,

Piper i kuq pluhur,

Oregano,

Pergaditja:

Vezet i ziejme mire pastaj ua heqim levozhgen dhe i presim pergjysem.

Pasi ti pergjysmojme i hedhim siper pak piper te kuq pluhur dhe krip.

Brokolin e pastrojme dhe i presim ne gjatesi 10 cm.

Domatet i pastrojme dhe i presim pergjysem.

Brokolin e ziejme ne uje me krip 15 minuta pastaj e kullojme mire.

Ne tave i vendosim ne mese brokolin pastaj domatet i shperndajme siper (pjesa e prere duhet te jete siper).

Domateve i hedhim piper dhe oregano.

Ia vendosim siper brokolit edhe kaqkavallin e prere.

Vendosim taven ne furre ne temperatur 250 Grad deri sa te shkrihet djathi pastaj e nxjerrim

nga furra dhe ia vendosim edhe vezet e pergjysmuara.


Fjalet kyqe : gjellera  brokoli  tave  domate  veze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tiramisu me banane dhe puding
Kekë me çaj
Kifle me krem djathi