Brioche (pogaqe)me ajke
Brioche (pogaqe)me ajke

Brioche (pogaqe)me ajke

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 530 gr mielle ose sipas nevojes
  • 250 gr ajke
  • 25 gr kvasac
  • 2 veze
  • 1 luge qaji krip
  • 150 gr sheqer
  • 100 gr gjalp i shkrire
  • 1 pako sheqer vanille
  • 1 e verdhe veze per lyerjen dhe fara susami

Pergaditja:Qesim miellin ne nje ene te thelle.

Ajken e nxehim dhe ia qesim sheqer vanillen, sheqerin, kvasacin dhe e perzim deri sa te tretet kvasaci.

Ia shtojme vezet dhe kripen dhe e perzim te gjithen se bashku.

Kete mase si dhe gjalpin e shkrire e qesim te mielli dhe e ngjeshim per 5 minuta.

Brumin e mbulojme me nje lecke te lagur dhe e lem ne nje vend te nxeht deri sa ta arrin dyfishin e mases qe ka.

Per ecurin e me tutjeshme shiko fotot.

Pasi te pergaditet peta dhete renditen ne tepsi dhe lihet per 30 minuta te pushoj

Pastaj e perzim te verdhen e vezes me pak qumesht e lyejme brumin qe eshte duke u pjekur siper dhe prap e lem edhe 20 minuta tjera te pjeket.

Te pjeket ne temperatur 170 Grad per 30 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  brioche  pogaqe  ajke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me arra
Kifle (kroasan) nga Ledion Stars
Krofne me krem vanilje