BISKOTA TE ZAKONSHME
BISKOTA TE ZAKONSHME

BISKOTA TE ZAKONSHME

Kuzhint.com

  • 750g miell miell i pasitur ose të gjitha me qëllim
  • 100 g mjaltë
  • 100g sheqer kafe
  • 1 tsp machlepi
  • 5 vezë
  • gjallëri e një portokalli
  • lëng i 1 portokalli
  • Pluhur pjekje 1
  • 350 g gjalpë i freskët

Furrë ngroh paraprakisht në 180 gradë.

Lëvizje në një tas gjalpë me sheqer, vezë dhe mjaltë për 2-3 minuta pastaj shtoni përbërësit e mbetur dhe gatuaj (shtoni miell për të parandaluar duart fërkimit).

Marrim tollusen dhe nga brumi hapim një petë me trashesi 3-4 mm.

Peten e prejm me çfarëdo forma qe keni ne kuzhine. pastaj ato i renditim në tepsi te shtruar me letrer per pjekje dhe piqen për 15 minuta ne furrë te ngroh paraprakisht në 180 gradë derisa sipërfaqen te merr ngjyr te artë.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  zakonshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Këndella të mira me kumbulla
Tortilla me patate
Kërpudha në tavë