Biskota te buta (pa vezë dhe lactose)
Biskota te buta (pa vezë dhe lactose)

Biskota te buta (pa vezë dhe lactose)

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT:

  • 250 g miell
  • 100 gram sheqer
  • 1/2 pluhur per pjekje
  • 1 lugë çaji sode pjekje
  • 1 majë e kripë
  • Levorja e gjysmë portokalli
  • 70 ml vaj vegjetal
  • 120 ml uj
  • qokollada te vogla si ne foto per dekorim

Ne nje ene kombinojmë të gjithë përbërësit e thatë dhe i përziejm. pastaj gradualisht shtojm vaj dhe ujë dhe i përziejm deri sa te behet një brumë i butë qënuk ngjitet në duart tuaja (të jeni të kujdesshëm qe të mos jetë i lëngshme, në ket rast ju të shtoni miell ende )

Mbasi te kemi perfundu me nje lug formojm biskotat si ne foto ose duke i dhen forma edhe me duar dhe i vendosim në një tabaka per pjekje te shtruar me letërdhe i pjekim ne furr te nxeht për 20 minuta në 180 gradC,

Pasi te pjeket idekorojm me qokollada te vogla si ne foto.

Nga;http://www. ricercadiricette. it/


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  buta  veze  lactose  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca me laker turshi
Perzieni uthullën e mollës me mjalte dhe pini atë çdo mëngjes
Torte me  qokolad