Biskota të bukura për fëmijë
Biskota të bukura për fëmijë

Biskota të bukura për fëmijë

Kuzhint.com

Perbersit:

Miellë sipas nevojes,

Gjalpë 250gr,

1/2 filxhan sheqer pluhur,

1/2 filgjan sheqer i kafte,

1 lugë sheqer vanilje.

Rrahim gjalpin me mikser për një minut derisa te beher krem shtojm sheqerin pluhur dhe vazhdojm rrahjen edhe per 2 min.

Ne kete mas shtojm edhe vanilje.

Pastaj aty e qesim edhe miellin përziejnë derisa te behet nje brum homogjen dhe kete brum e mbeshtjellim me nje qese najlani dhe e lënë për 1 orë në frigorifer.

Marim tepsin dhe ne te shtrojm leter kuzhine.

Pas nje ore marrim brumin dhe ne tavolin e tallojm me nje tollojs ne nje pet dhe nga aty me forma bejme biskota sikers si ne foto me dekor i renditim ne tepsi dhe i pjekim ne furre te parangrohur për 8-10 minuta në 190 gradë deri te marrin nje ngjyrë te arte.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  femije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me Keksa
Gurabija (biskota) me nisheste
Ëmbelsirë me fëstëk