Biskota në form shahu
Biskota në form shahu

Biskota në form shahu

Kuzhint.com

Perbersit;

200 gr miellë,

100 gr sheqer,

100 gr gjalpë,

1 vezë, 1 pako pluhur per pjekje( peciv, ),

1 luge esenc vanilje,

2 luge gjelle me kakao,

sheqer pluhur për dekorim

Pergatitja:

Ne nje ene perziejme mire e mire gjalpin me shqerin, shtojme vezet, shtojme esencen e vaniljes, dhe vazhdojme perizerjen pastaj shtojme miellin me pluhurin per pjekje, te perzier mire e mire qe te perfitojm brumin e deshiruar.

Ndajme brumin ne dy pjese te barabarta dhe ne njeren prej tyre shtojme edhe kakaon.

E leme brumin te pushoje per 15 min, pastaj veproni si ne foto qe te beni formen e biskotave.

Biakotat e prera ia vendosim ne tepsi me leter per pjekje dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200 grade dhe i dekorojm me sheqer pluhur.

Ju befshin mire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mish  viqi(ramstek) me patate
Embelsir turke per qaj
Brioche